رابطه مصرف سیگار و سکته قلبی

mahsa fooladi
28 بهمن, 1402
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
سیگار و قلب

سیگار و سکته قلبی

همه ما از منبع های مختلف از مضرات مصرف سیگار بر بدن انسان آگاهی داریم و میدانیم که یکی از مضررات آن برای قلب است و میتواند رابطه مستقیمی را با سکته قلبی ایجاد کند.

دود سیگار دارای ۷ هزار ماده شیمیایی است؛ زمانی که وارد بدن می‌شود، ۷۰ نوع آن می‌تواند رابطه مستقیمی با ایجاد سرطان در بدن شما داشته باشد. تاثیر اصلی از مضرات دود سیگار بر روی ریه ما قرار خواهند گرفت؛ این می‌تواند شامل افرادی که از سیگار استفاده می‌کنند و یا حتی در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند صدق کند. یکی دیگر از مضراتی که دود سیگار دارد می‌تواند سلامتی انسان را به خطر بیندازد؛ بیماری‌های قلبی و عروقی است که علل اصلی آنها استفاده از سیگار و دود آن است. این موضوع توسط سازمان بهداشتی بهداشت جهانی کاملاً تایید شده که دود سیگار تا چه حد می‌تواند بر بیماری های قلبی تاثیر منفی ایجاد کند.

در این مقاله ما قصد داریم رابطه سیگار و دودش را بر قلب و سکته قلبی بررسی کنیم.

رابطه سیگار و سکته قلبی

بر اساس  تحقیقات انجام شده و یافته های به دست امده علمی، مصرف سیگار می تواند عوارش زیر را به همراه داشته باشد.

ضخیم شدن دیواره ی رگ های خونی و کاهش قطر رگ ها

افزایش تری گلیسرید در خون

کاهش کلسترولی که بریا خون مفید است (HDL)

غلیظ شدن خون، که می تواند روند اهسته و قطع جریان خون به قلب و مغز را ایجاد کند.

آسیب به سلول های پوشاننده داخل عروق

عاملی در ایجاد رسوب چربی در دیواره ی عروق

عامل مهمی برای پاره شدن  رسوب های چربی که میتوانند باعث حلمه حاد و ناگهانی قلبی شوند.

تمامی مطالعات و نتایج حاکی از آنند که هر چه مدت زمان مصرف سیگار بیشتر باشد، مسیر حرکت شما به سمت بیماری های قلبی و عروقی سریع تر پیش میروند.

 

سکته قلبی با مصرف سیگار ممکن است

 

سکته قلبی با مصرف سیگار ممکن است

سیگار خطر بروز بیماری های عروق کرونر را افزایش می دهد. زمانی که عروق شما دارای پلاک هایی شوند که وظیفه پمپاژ خون را تا حدود زیادی در قلب مختل کند، قلب ظرفیت خود را برای حفظ خون از دست میدهد ، قدرت عضلات آن کاهش میابد که این موضوع در نهایت موجب سکته قلبی خواهد شد.

مواد مضرری که در سیگار وجود دارد چیست ؟

سیگار دارای 700 ماده سمی است که هرکدام از آنها میتواند تاثیر منفی ای را برای بدن ایجاد کند.

نیکوتین:

اصلی ترین نیاز افراد سیگاری؛ در عین حال سمی ترین آن ها که باعث بیماری های متععدی شامل فشار خون و همچنین اختلال در سیستم های عملکرد مغز میشوند. این ماده همچنین کاهش کلسترول خوب یا HDL را در خون با خود همراه میکنند.

 

مونوکسید کربن:

یکی دیگر از مواد سمی در سیگار که مستقیما جای اکسیژن خون را میگیرد و عملکرد ها را تا حدودی مختل میکند. این یعنی اکسیژن رسانی به نقاط بدن مخصوصا قلب تا حدود بسیار زیادی کند خواهد شد؛ که در نهایت بافت قلب را مورد تهاجم قرار میدهد.

 

کادمیوم :

یک فلز که در دود سیگار موجود است. این فلز در اصل برای ساخت باتری کارایی دارد. قطعا به قدرت آن پی بردید و باید این را هم اضافه کنم که این ماده تاثیر مستقیمی بر سرطان ریه و پروستات دارد.

بنزن:

یکی از ماده هایی که برای تولید مواد شیمیایی مختلف از آن استفاده میشود، ولی در دود سیگار وجود دارد. با وارد شدن این ماده به بدن مستقیما میتواند باعث سرطان خون بشود.

آرسنیک:

این ماده یک ماده شیمیایی است که در صنعت کار با چوب برای نگهداری از چوب ها از آن استفاده میشود؛ اما یکی دیر از مواد هایی است که در دود سیگار وجود دارد. این ماده پس از ورود به بدن خیلی از فعالیت ها را مختل میکند و باعث سرطان های مختلف میشود.

 

تاثیر مصرف سیگار برقلب

تاثیر مصرف سیگار برقلب

همانطور که گفته شد در دود سیگار آنقدر ماده سمی وجود دارد که برای درگیر کردن قلب کافیست. از ابتدایی ترین ضررهای سیگار بر قلب میتوانیم افزایش ضخامت رگ ها و عروق قلبی را مثال بزنیم؛ که این موضوع در نهایت سرعت لازم برای پمپاژکردن خون توسط قلب را کاهش میدهد. به این مرحله نارسایی قلبی میگوییم.

در حالت عادی همزمان با بستر شدن سن آئوریسم تشح شده در بدن باعث میشود به دیواره آئورت صدمه بزند و در نهایت صدمه به جدار آئورت موجب حبابی شدن آن می‌ شود.  به مرور زمان و با گذشت دوران جوانی و ورود به میان سالی،  آنوریسم و گشادی شریان آئورت رخ می‌ دهد و از مضرات مصرف دخانیات است.

استفاده از سیگار و خطر بیماری قلبی عروقی

بیماری های عروق در اصل نام بیماری ای است؛ که در آن پلاک هایی در شریان هایی که وظیفه پمپاژ خون را دارند ایجاد میشود که خود این یکی از تاثیرات دود سیگار است. اصلی ترین قسمت تاثیر بر شریان محیطی است که روی شریان‌هایی که خون را به پاها حمل می‌کنند، تأثیر گذار است. این مسدودیت در شیران ها میتواند درد های عضلانی را به همراه داشته باشند.

این جریان خونی که مسدود شده حتی میتواند باعث ایجاد عفونت هایی شد که در نهایت بافت های  دیگر بدن را از کار خواهند انداخت. جریان خون مسدود شده همچنین می‌تواند خطر ابتلا به عفونت را در اندام آسیب دیده افزایش دهد. بدن شما ممکن است سخت در مبارزه با عفونت باشد. اگر مسدود شدگی رگ به اندازه کافی، قوی باشد، جریان خون مسدود شده می‌تواند باعث ایجاد مرگ بافتی شود.

 

نارسایی قلب

زمانی که قلب نتواند توانایی لازم را برای پمپژ خون داشته باشد، این مورد را نارسایی قلب نامگذاری میکنیم. نارسایی قلب با نام نارسایی احتقانی قلب (CHF) هم شناخته می‌ شود. احتقان در اصل به معنای جمع شدن مایعات بدن در یک مکان است که علت آن ناتوانیی بدن در پمپاژ آن بوده است. نارسایی قلبی میتواند یا در هر دو سمت قلب  رخ دهد یا در یکی از قسمت ها.

میتوان گفت بیشتر نارسایی ایجاد شده ممکن است در سمت چپ باشد؛ زیرا که این قسمت بیشتر در روند پمپاژ خون فعالیت دارد و قدرتمند تر است.

 

نارسایی قلب

کلام آخر:

با توجه به مضرات بیشماری که در مصرف سیگار و یا قرار گرفتن در معرض دود آن وجود دارد؛ بهتر است که بدانید هرچه سریع‌تر به ترک سیگار  فکر کنید. هم خود را از این مخمصه نجات داده‌اید و هم دیگران سلامتی دیگران را حفظ کرده‌اید.

تمامی بیماری‌هایی که در این مقاله ذکر شد؛ بخشی از بیماری‌هایی است که می‌تواند توسط دود سیگار و یا سیگار ایجاد شود. چه برای شمایی که سیگار استفاده می‌کنید و چه برای دیگران که در معرض دود سیگار شما قرار خواهند گرفت.

روش‌های مختلفی برای ترک سیگار وجود دارد که بعضی از آنها روش‌های متداول‌تری برای ترک سیگار در کشور ایران هستند. ما در یک مقاله کامل به صورت کلی انواع روش‌های ترک اعتیاد و متداول‌ترین آنها را در ایران برای شما تهیه کردیم؛ که شما می‌توانید این دو مقاله را در وب سایت ویسموک مورد مطالعه قرار دهید.

وب سایت ویسموک یکی از وب سایت‌هایی است که ارائه دهنده خدمات و کالاهایی است؛ که برای ترک اعتیاد می‌توانند به شما کمک کنند. شما می‌توانید لوازم لازم برای ترک اعتیاد خود را از وب سایت ویسموک تهیه کنید. با این اطمینان که  تمامی محصولات با کیفیت و با ضمانت اصل بودن به شما داده خواهند شد.

وب سایت ویسموک ضمانت روند ترک سیگار شما خواهد بود و از شما ضمانت استمرار در روند خود را می‌خواهد.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.