تاثیر دود سیگار بر کودکان و نوزادان

mahsa fooladi
26 بهمن, 1402
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

تاثیر دود سیگار بر کودکان و نوزادان

دود سیگار به خودی خود برای افراد بزرگسالی که از سیگار استفاده می‌کنند یا در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند، بسیار خطرناک است؛ حالا اگر بخواهید همین خطر را برای کودکان در نظر بگیرید، باید بدانید که برای کودکان خطرات ناشی از دود سیگار چندین برابر خواهد بود. تاثیر دود سیگار بر کودکان و نوزادان به این شکل است که اهمیتی ندارد در چه فاصله‌ای از کودکان از سیگار خود استفاده می‌کنید؛ باید بدانید که ۷۰ درصد از دود سیگار  در محیط پخش خواهد شد، که با توجه به فاصله موجود تاثیر خود را خواهد داشت. گاهاً میزان تاثیرات منفی که دود سیگار می‌تواند بر افراد غیر سیگاری بگذارد می‌تواند بر مساوی با میزان ضرری باشد که بر افراد سیگاری خواهد گذشت.

 

 سندروم مرگ ناگهانی شیرخوار

 

 سندروم مرگ ناگهانی شیرخوار

این سندروم به واقعه ای دلالت دارد که کودک شیرخوار به ظاهر سالم در حین خوابیدن می‌میرد.  این مرگ خیلی غیر منتظره‌تر از آن چیزی است که فکرش را بکنید. در حالت کلی اگر مادر در دوران بارداری از مواد دخانیات مانند سیگار یا قلیان استفاده کند؛ باعث می‌شود که ایجاد این اختلال و سندروم در کودک افزایش پیدا کند؛ اما اگر کودک در معرض دود دخانیات قرار گیرد این اتفاق ممکن است با درصد بسیار بالایی رخ دهد.

تاثیر دود سیگار بر کودکان و نوزادان و رشد آنها

در دوران بارداری اگر مادر از سیگار استفاده کند یا در معرض دود سیگار قرار بگیرد ممکن است سمومی که در دود سیگار وجود دارد از راه جفت به جنین منتقل شود که باعث کاهش وزن زیاد در جنین خواهد شد. یکی از موارد دیگری که  به علت وجود مادر در معرض دود سیگار ایجاد می‌شود تاخیر در رشد جنین در رحم می‌باشد.  اثر دیگری که می‌توانیم مثال بزنیم تاثیر بر نمو عصبی و روانی جنین می‌باشد که در آینده تاثیرات بسیار منفی را بر او خواهد داشت.  ناهنجاری‌های مادرزادی از دیگر گزینه‌هایی است که اتفاق می‌افتد این ناهنجاری‌ها می‌تواند به عنوان نوزاد نارس دیده شود.

 

 ایجاد بیماری‌های بدخیم

اگر مادر باردار در معرض دود سیگار قرار بگیرد این موضوع ممکن است باعث ایجاد سرطان خون و یا لوسمی در نوزاد شود.  لوسمی به علت وجود بنزن در دود سیگار اتفاق می‌افتد. همچنین کودکان و نوزادانی که در معرض دود سیگار قرار دارند ممکن است در سنین بزرگسالی احتمال ابتلای آنها به سرطان‌هایی مانند سرطان ریه افزایش پیدا کند.

 

 بیماری‌های دستگاه تنفس

کودکان و شیرخوارانی که در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند ممکن است دارای بیماری‌های تنفسی تحتانی شوند که از جمله آنها می‌توان به ذات الریه پنومونونی برونشیت و برونشیولیت اشاره کرد.

 

آسم

کودکی که در معرض دود سیگار قرار می‌گیرد دارای آسم خواهد شد که این می‌تواند بر اثر قرار گرفتن طولانی مدت در این موضوع  میزان آن افزایش پیدا کند.  زیرا که دود سیگار باعث می‌شود که تهویه ریه دچار اختلال شود.

 تاثیر دود سیگار بر کودکان و نوزادان و تکامل ریه

در دوران کودکی روند رشد ریه همزمان با روند رشد قد اتفاق می‌افتد و اگر والدین کودک دخانیات مصرف کنند  این موضوع به عنوان یک بازدارنده برای رشد ریه عمل خواهد کرد و در نتیجه جریان بازدمی هوا تا حدود ۲۷ الی ۲۵ برای کودکان کاهش پیدا می‌کند. این موضوع می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های حاد تنفسی در ریه برای کودکان شود. از جمله این بیماری‌ها می‌توانیم مننگوکوکی را نام ببریم.

 

عوارض دود سیگار بر گوش میانی کودکان

 

عوارض دود سیگار بر گوش میانی کودکان

طبق تحقیقات نشان داده شده است که، یکی دیگر از تاثیرات دود سیگار بر کودکان و نوزادان عود کردن گوش میانی که به طور شایع در بین کودکان رواج دارد می‌تواند در کودکانی که در معرض دود دخانیات قرار می‌گیرد بیشتر اتفاق بیفتد. یکی دیگر از خطراتی که دود سیگار می‌تواند برای گوش داشته باشد، این است که قرار گرفتن در معرض دود سیگار می‌تواند باعث جمع شدن مایع در گوش میانی شود که تعادل را مختل می‌کند.

 

 

عوارض های قلبی

از آنجایی که دود سیگار مستقیماً از طریق ریه وارد جریان‌های خون می‌شود، در نتیجه حرکت خون در قسمت‌های مختلف بدن، شریان‌های عروق کورنر قلب مورد تهاجم قرار می‌گیرد.

 

عوارض های دندان و لثه

دود سیگار به علت قطران موجود در سیگار، نه تنها باعث ایجاد روند پوسیدگی برای دندان شخصی که از سیگار استفاده می‌کند میشود، بلکه همین تاثیر را برای کودکان نیز به همراه خواهد داشت .

اثر سیگار بر طول عمر

با توجه به اینکه قرار گرفتن در معرض دود سیگار باعث ایجاد بیماری‌های بسیار زیادی می‌شود که ممکن است افراد سیگاری و افراد غیر سیگاری را درگیر کنند، طول عمر افراد به علت مبارزه با این بیماری‌ها و ضعف بدن کاهش پیدا خواهد کرد.

 

 تاثیر دود سیگار بر دستگاه گوارش انسان

اگر به صورت عادی در انسان‌ها بازگشت محتویات معده به مری و یا ریفلاکس وجود دارد، در افرادی که در معرض رود سیگار قرار می‌گیرند این موضوع به وفور تجدید خواهد شد. دود سیگار همچنین باعث تشدید و یا ایجاد بیماری‌های مانند زخم‌های پیتیک و گاستریک می‌شود.

تاثیر دود سیگار بر کودکان و نوزادان از لحاظ روانی

محال است قرار گرفتن در معرض دود سیگار بر رشد روانی و اجتماعی کودک تاثیر منفی نگذارد. با توجه به اینکه دود سیگار می‌تواند عملکرد مغز را تا حدودی مختل کند، باعث ایجاد کاهش توجه یا حافظه، یا حتی کاهش تمرکز و یادگیری در کودکان می‌شود؛ که این موضوع باعث می‌شود شناخت روانی و اجتماعی کودکان کاهش یافته، در نتیجه دارای بلوغ مورد نظر در جامعه نشوند.  از دسته موارد دیگری که می‌تواند تاثیرات منفی روانی سیگار را نشان دهد، اختلالات رفتاری افسردگی و اضطراب در کودکان است.

 

چگونه فضای بی دود برای کودکان خود بسازیم؟

 

 چگونه فضای بی دود برای کودکان خود بسازیم؟

 خانه بی دود برای کودکان خود ایجاد کنیم:

این یعنی اگر شما فرد مصرف کننده سیگار هستید یا در معرض دود افراد سیگاری قرار دارید، بهتر است که این موضوع را هرچه سریع‌تر ترک کنید، یا در ترک این موضوع به افراد دیگر کمک کنید.

 

 آگاهی سازی کنیم:

اگر شما به فردی که استعمال سیگار را به صورت عادت انجام می‌دهد، از مضرات این دود چه برای خود آن فرد و چه برای دیگران و حتی کودکان دانشی را به او بدهید؛ ممکن است در روند ترک اعتیاد این افراد کمکی کرده باشید.

 

 حمایت از افراد سیگاری:

یاد بگیرید افراد سیگاری را محکوم نکنید، به جای اینکه آنها را بخواهید در حیطه قضاوت قرار دهید؛ به آنها کمک کنید تا علت اعتیاد خود را پیدا کنند. در نتیجه با برطرف کردن علت برای ترک اعتیاد خود قدم بردارند.

کلام نهایی:

با توجه به اینکه بسیاری از افراد از مضرات ریز و درشت استفاده از سیگار خبر دارند، باز هم به استفاده از این موضوع به عنوان یک عادت روزانه اقدام می‌کنند.

اما اگر شما فردی هستید که سیگار را استفاده می‌کنید، یا کسی هستید که در معرض دود سیگار قرار دارید؛ باید بدانید که این دود، نه تنها برای خود شما ضرر دارد، بلکه برای دیگران و علی الخصوص کودکان می‌تواند ضررهای بسیار زیادی را ایجاد کند.  کودکان مقصر عادت‌های بد شما نیستند. سالانه بسیاری از افراد بزرگسال و کودکان به علت قرار گرفتن در معرض دود سیگار جان خود را از دست می‌دهند، یا از بیماری‌های مختلف رنج می‌برند. وب سایت ویسموک اینجاست تا به شما کمک کند.

در وب سایت ویسموک، ما ارائه دهنده خدماتی هستیم که به شما در روند ترک اعتیاد کمک می‌کند. شما میتوانید بهترین محصولات تک سیگار را با ضمانت اصل بودن از ما بخواهید و روند خود را هرچه سریعتر شروع کنید. انواع مختلفی از لوازم و موارد ترک سیگار وجود دارد؛ که هر کدام از آن ها روش های خاص خود را دارند، اما در نهایت تمامی آن ها را میتوانید از وبسایت ویسموک بخواهید.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.