عوارض ترک ناگهانی سیگار

mahsa fooladi
18 اسفند, 1402
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
https://wismokes.com/

برای اینکه بتوانیم از عوارض ترک ناگهانی سیگار صحبت کنیم باید بدانیم که امروزه افراد بسیار زیادی پس از متوجه شدن ضررها و زیان‌های ناشی از سیگار کشیدن چه برای خود و چه برای دیگران اقدام برای روند ترک اعتیاد خود می‌کنند. اما باید بدانید که ترک ناگهانی سیگار عوارض خاص خود را هم دارد. تمامی این عوارض ناشی از این است که بدن شما به وجود نیکوتین و مصرف آن عادت کرده است. اما شما قصد دارید آن را از بین ببرید و همیشه ترک کردن عادت‌ها سخت خواهد بود و دارای عوارض جزئی می‌باشند. ما در این مقاله قصد داریم از عوارض ترک ناگهانی سیگار صحبت کنیم تا بتوانیم در روند ترک اعتیاد شما یاری دهنده باشیم.

 عوارض ترک ناگهانی سیگار

ترک سیگار می‌تواند روش‌های مختلفی برای هر فرد داشته باشد؛ اما تقریباً عوارض ترک ناگهانی سیگار برای همه یکسان خواهد بود. همانطور که گفته شد این عوارض ناشی از عادت کردن بدن به استفاده از نیکوتین است. اما باید بدانید که این عوارض تا حدودی ناراحت کننده هستند. ترک نیکوتین به خودی خود نمی‌تواند آسیبی را برای شما ایجاد کند. پس شما به راحتی می‌توانید به مراحل قبل از سیگار کشیدن خود برگردید.

به طور کلی عوارض بسیار زیادی می‌تواند در پس ترک ناگهانی سیگار ایجاد شود که ما چند در اینجا چند مورد از آنها را مثال خواهیم زد و در مورد روند مدیریت آنها صحبت خواهیم کرد.

 

"

 

 داشتن میل به سیگار کشیدن مجدد 

تقریباً همه کسانی که از سیگار به طور منظم استفاده می‌کردند به هنگام ترک اعتیاد این احساس برایشان ایجاد می‌شود که می‌خواهند دوباره از سیگار استفاده کنند که این هوس می‌تواند یک هوس خفیف باشد یا یک هوس عمقی باشد که باعث شود شما از روند ترک اعتیاد خود کمی عقب نشینی داشته باشید.

مدیریت این مورد:

برای مدیریت هوس‌های خود که در مورد کشیدن مجدد سیگار می‌باشد می‌توانید انجام دادن کارهای دیگر را نسبت به سیگار کشیدن ترجیح دهید. یعنی باید بتوانید این اشتیاق و هوس را نسبت به چیزهای دیگر در خودتان ایجاد کنید. مورد دیگری که می‌توانید برای مدیریت این مورد انجام دهید این است که از رفتن به مکان‌هایی که در آنها سیگار می‌کشند و یا صحبت کردن با افرادی که از سیگار کشیدن لذت می‌برند تا مدت‌ها خودداری کنید. زیرا که هرگونه عامل برانگیخته شدن هوس شما ممکن است شما را از روند خود عقب بیندازد.

 

 دومین مورد از عوارض ترک ناگهانی اعتیاد احساس عصبانیت و بی‌قراری می‌باشد.

 

اینکه چند روز و یا حتی چند هفته پس از روند ترک اعتیاد خود دچار کج خلقی‌ها و فشارهای روانی باشید کاملاً طبیعی است. این موضوع به علت این است که ذهن شما به استفاده از نیکوتین اعتیاد پیدا کرده است.

 

 روش‌های مدیریت احساس عصبانیت در ترک اعتیاد:

زمانی که احساس کردید در دوران ترک اعتیاد خود دچار عصبانیت و بی‌قراری شده‌اید بهتر است که از ورزش‌های متنوعی استفاده کنید تا بتوانید عصبانیت خود را فشار روانی را تا حدودی کاهش دهید. اما اگر احساس بی‌قراری می‌کنید می‌توانید با قدم زدن احساسات خود را کنترل کنید. از نوشیدن نوشیدنی‌های کافئین‌دار جدا خودداری کنید؛ زیرا که در دوران ترک اعتیاد کافئین در بدن شما ماندگاری بیشتری دارد.

 

 احساس تحریک پذیری داشتن و کج خلقی و ناراحتی

کج خلقی و یا ناراحتی جزئی دیگر از عوارض ترک ناگهانی سیگار است و تمامی افراد تقریباً این روند را می‌شناسند.

راه‌های مدیریت در این مورد:

در ابتدای روند ترک اعتیاد بهتر است که علت اعتیاد خود را شناسایی کنید و بتوانید آن علت را از بین ببرید. یا اینکه آنقدر خود را قوی نشان بدهید تا بتوانید دلیل آن را تا حدود بسیار زیادی نادیده بگیرید. اصل مدیریت در این حالت همین است که بتوانید به خود یادآوری کنید که علت ترک اعتیاد شما چیست و بتوانید به این روش خودتان را آرام کنید. همچنین دلیل ناراحتی خودتان را برای خودتان توجیه کنید.

 

 مورد بعدی در عوارض ترک سیگار مشکل در خوابیدن می‌باشد.

تقریبا تمام افرادی که سیگار خود را ترک می‌کنند تا مدت‌ها دچار مشکلات در خوابیدن خواهند بود. این وضعیت کاملاً طبیعی است اما شما می‌توانید با دکتر خود در مورد این موضوع صحبت کنید تا روند بهتری را برای شما در نظر بگیرد.

 راه‌های مدیریت مشکل خواب:

نکته اصلی این است که شما در روند ترک اعتیاد خود باید بتوانید استفاده از نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند چای و یا قهوه را از برنامه خود حذف کنید.  اگر از محصولاتی استفاده می‌کنید که دارای نیکوتین هستند مثل چسب نیکوتین یا پچ نیکوتین بهتر است که در هنگام بعد از ظهر استفاده از آنها را قطع کنید؛ چون نیکوتین موجود در آنها می‌تواند بر روی خواب شما تاثیر منفی بگذارد.

 

 راه‌های مدیریت مشکل خواب:

 

 سخت‌تر شدن تمرکز

اینکه نتوانید به راحتی و با دقت بر روی موضوعی در روزهای ابتدایی تمرکز کنید یک امر کاملاً طبیعی است و باید سعی کنید که با آن روبرو شوید.

 راه‌های مدیریت این مورد:

برای اینکه بتوانید در روند سخت‌تر شدن تمرکز خود مدیریتی را ایجاد کنید بهتر است که از انجام کارهایی که به تمرکز بالا نیاز دارند در روزهای ابتدایی ترک اعتیاد خود جلوگیری کنید. بهتر است برنامه خود را تا حدود بسیار زیادی خالی کنید و خودتان را راحت بگذارید.

 

 احساس گرسنگی و افزایش وزن

قسمت دیگر از عوارض ترک ناگهانی سیگار است. زیرا که در هنگام ترک سیگار اشتهای شما بیشتر می‌شود. در نتیجه بدن شما با سرعت بالاتری کالری می‌سوزاند. گاهاً حتی به خاطر استرس ترک سیگار ممکن است زمینه‌ای ایجاد شود که غذا خوردن شما از حد معمول بیشتر شود. توجه داشته باشید که یکی دیگر از علت‌های غذا خوردن شما در این دوره این است که می‌خواهید حس بویایی و چشایی خود را پس از استفاده از آن همه دود دوباره برگردانید.

 

 مدیریت این مورد:

فرقی نمی‌کند که شما در روند ترک اعتیاد خود باشید یا یک روند عادی را برای خود در نظر گرفته‌اید ولی دچار پرخوری شده‌اید بهتر است که از میان وعده‌های سالم استفاده کنید و غذاهای کم کالری را مصرف کنید. همچنین بهتر است فعالیت ورزشی را برای خود در نظر بگیرید تا بتواند کالری مورد نیاز را بسوزاند این موضوع از افزایش وزن شما جلوگیری خواهد کرد.

 

 احساس ناراحتی اضطراب افسردگی

اینکه شما بیشتر از افراد عادی دچار استرس و افسردگی بشوید کاملاً طبیعی است. این مورد می‌تواند حتی تا مدت‌ها بعد از روند ترک اعتیاد باقی بماند. پس بهتر است که مراقب این موضوع باشید علی الخصوص که در گذشته ممکن است سابقه افسردگی و اضطراب داشته باشید.

 راه‌های مدیریت:

ابتدائاً به خود بقبولانید که این مورد به علت اعتیاد ذهن به نیکوتین است. چرا که نیکوتین همیشه ناراحتی‌های مغز و بدن را متوقف می‌کرده اما الان وجود ندارد. این روند می‌تواند به شما در روند مبارزه بسیار کمک کند. سعی کنید فعال باشید فعالیت‌های بدنی بسیار زیادی را انجام دهید که بتواند باعث فراموشی ناراحتی شما شود.

چه مدت زمانی طول می‌کشد تا اعتیاد بدن به نیکوتین از بین برود؟

به طور معمول تغییر عادت ۲ الی ۳ هفته طول می‌کشد تا برای بدن و ذهن ما جا افتاده به نظر برسد. این مورد همچنین در روند ترک اعتیاد صدق می‌کند و باعث می‌شود که اعتیاد شما و به استفاده از نیکوتین تنها دو هفته دارای عوارض باشد. یعنی پس از دو هفته شما به راحتی متوجه خواهید شد که نیاز بدن شما به نیکوتین رو به کاهش است..

 

چه مدت زمانی طول می‌کشد تا اعتیاد بدن به نیکوتین از بین برود؟

 

 چه محصولاتی را برای روند ترک اعتیاد استفاده کنیم؟

محصولات بسیار زیادی برای روند ترک اعتیاد در بازار وجود دارد که بسیاری از آنها می‌تواند با سرعت بیشتری به شما کمک کنند و همچنین با ضرر کمتر. از جمله این دستگاه می‌توانیم به سیگارهای الکترونیکی آیکاس و همچنین محصولات سیگار الکترونیکی آیرود و همچنین ویپ‌ها و یا دیگر موارد موجود در بازار اشاره کنیم.

 

 محصولات ترک اعتیاد را از کجا تهیه کنیم؟

شما می‌توانید به دو صورت حضوری و آنلاین برای خرید محصولات ترک اعتیاد خود اقدام کنید.  در صورتی که خرید حضوری را انتخاب می‌کنید بهتر است از فروشگاه‌های  اصلی این برندها استفاده کنید و حتی اگر به صورت آنلاین قصد خرید خود را دارید بهتر است از وب سایت‌های مرجع و با مجوز استفاده کنید.

کلام نهایی

 وب سایت ویسموک

شما می‌توانید انواع و اقسام محصولات مورد نیاز برای روند ترک اعتیاد را از وب سایت ویسموک تهیه نمایید و اطمینان داشته باشید که تمامی محصولات با کیفیت و با ضمانت اصل بودن به مشتریان ارائه خواهد شد.  ابزار ترک اعتیاد خود را از وب سایت ویسموک بخواهید.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.