قطران چیست؟ معرفی و بیان مضرات آن برای بدن

mahsa fooladi
26 بهمن, 1402
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
قطران چیست و چگونه ایجاد میشود؟

قطران چیست و چه مضراتی دارد؟

اینکه قطران چیست و عوارض آن چه خواهد بود برای تمام افرادی که از سیگار استفاده میکنند کاملا آشناست. از سال 1950 تحقیقات و مطالعات تایید کرده است که سیگار بسیار مضر است و ضررهای آن برای خیلی از قسمت های بدن اثرگذار است. سیگار به طور کلی دارای 700 ترکیب شیمیایی خطرناکی دارد که تار یا همان قطران از اصلی ترین این مواد میباشد. قطران ممکن است به صورت یک روغن سفید یا حتی  قهوه ای ایجاد شود که حاصل سوختن مواد شیمیایی و آلی موجود در سیگار میباشد. در این مطلب از وبسایت ویسموک قصد داریم از قطران و مضرات آن بر بدن صحبت کنیم.

 

قطران چیست و چگونه ایجاد میشود؟

 

قطران چیست و چگونه ایجاد میشود؟

محال است از سیگار استفاده کنید و ماده قطران ایجاد نشود. اصطلاح قطران برای زمانی استفاده میشود که از سوزش تنباکو مواد سمی ایجاد می‌شود. همچنین می‌توان گفت قطران، قیر یا تار سیگار است که چسبنده و قهوه‌ای رنگ است. این ماده شیمیایی در اثر سوختن تنباکو ایجاد می‌شود که  پس از اینکه سیگار تمام شد در انتهای صافی سیگار باقی می ماند.

ماده قطران است که دلیل اصلی عارض سیگار می‌باشد و  از آنجایی که در سیگارهای معمولی عملیات سوختن توتون و تنباکو انجام می‌شود راهی برای جلوگیری از آن نیست. از آنجایی که میزان قطران در سیگار بسیار اهمیت دارد بر روی جعبه‌های سیگار مقدار قطرانی که ممکن است از سیگار تولید شود نوشته خواهد شد. نمی‌توان گفت که مواد شیمیایی موجود دیگر در توتون و تنباکو باعث ایجاد بیماری‌ها و عوارض نمی‌شود اما قطران از مهم‌ترین عوارضی است که از سیگار کشیدن ایجاد خواهد شد.

هرچه عملیات سوختن تنباکو و یا توتون بیشتر انجام شود قطران نیز بیشتر خواهد شد. جالب است که بدانید در پوک‌های اول از سیگار میزان قطران کمتری تولید خواهد شد اما در پوک‌های آخر میزان غتران تولید شده چند برابر خواهد بود.

میزان قطران سیگار باید چقدر باشد؟

در هر محصولی که تنباکو یا توتون در آن میسوزد قطران ایجاد میشود. در سال 1954 میزان قطران از 38 میلی گرم و 2.7 میلی کرم نیکوتین به 12 میلی گرم و 0.95 میلی گرم تغییر کرده است . با این حال میزان قطران هر سیگار به نوع آن بستگی دارد. کمترین میزان قطران مربوط به سیگار های مارلبرو الترا لایت، امریکن اسپریت، دیویدوف وان، ویرجینیا اسلیمز و سفید غربی میباشد. باز هم باید یاد اوری کرد که نیکوتین ماده اعتیادآور در سیگار است اما ماده خطرناک در نهایت همان قطران است.

پس این یعنی اگر میزان نیکوتین در یک سیگار کم باشد میزان قطران آن نیز کم خواهد بود و سیگاری که دارای نیکوتین بیشتری باشد، قطرانش بیشتر خواهد بود. باید اضافه کرد که گاهی ممکن است میزان نیکوتین یکی باشد اما میزان قطران متفاوتی داشته باشد.

مضرات قطران سیگار چیست؟

از اولین مضررات قطران باید به زردی دست و رنگ زرد و قهوه ای دندان ها اشاره کرد. همزمانی که سوختن توتون و تنباکو پیش میرود و باعث ایجاد این ماده میشود، این قطران با نشستن به سر انگشتان دست و روی سطح دندان ها باعث ایجاد لایه ای روی آن ها میشود که به مرور رنگ کدر و تیره ای را به خودشان میگیرند.

تاثیر قطران بر ریه

قطرانی که در دود سیگار وجود دارد ریه انسان را فلج خواهد کرد.  این ماده که از دود سیگار میباشد با ورود به ریه ها باعث میشود که مژک های موجود در ریه فلج کرده و توان فعالیت درست آن ها را مختل میکند. این مژک ها وظیفه این را دارند که از ورود عفونت به بافت های ریه جلوگیری کنند. در نتیجه این اختلال در عملکرد رنگ ریه به مرور زمان از رنگ صورتی به رنگ سیاه تبدیل خواهد شد.  نهایت این موضوع را میتوان به عنوان علت بیماری هایی مانند برونشیت و آمفیزم و … میشود. تمامی این موارد به دلیل این است که سموم وارد ریه میشوند و مژک ها توانایی دفاع ندارند. برخی از این سموم مجددا هنگام بازدم یا سرفه ترشح و از بدن خارج می‌شوند، اما برخی دیگر در ریه‌ها باقی می‌مانند.

 تاثیر قطران سیگار به عنوان عامل سرطان

زمانی که از طریق ریه عفونت ها و سموم وارد خون شوند، این خون عفونت دار به قسمت های دیگر بدن هدایت میشوند. اولین سرطانی که میتواند در بدن ایجاد شود و علت آن قطران است سرطان دهان است و مورد های بعدی مربوط به سرطان های دیگری مانند سرطان خون خواهد شد.

 تاثیر قطران بر مغز

محال است این ماده تاثیر منفی ای بر مغز نداشته باشد. این نوع ضرر فقط مختص افرادی که سیگار را استفاده میکنند نیست و حتی برای کسانی که در معرض دود سیگار قرار میگیرند میباشد. نقص در یادگیری، ایجاد اختلالات حافظه، اختلال در مهارت های اجرایی، و کند کردن سرعت پردازش از نمونه تاثیرات منفی سیگار بر مغز است.

 

مضرات قطران سیگار چیست؟

 

سایر بیماری هایی که از نتیجه قطران سیگار هستند

بیماری های لثه

بیماری های لثه شایع ترین دلیل برای از دست دادن دندان ها به مرور زمان است که سرعت روند این بیماری در افراد سیگاری بیشتر است افراد عادی میباشد.

دیابت

سیگار کشیدن برای افرادی که زمینه هایی از دیابت و بیماری های قندی دارند خطر را برای آن ها افزایش میدهد. به طور کلی دود سیگار سلول های ضعیفی که در افراد دیابتی وجود دارند را بیشتر مورد هدف و حمله قرار میدهند.

بیماری های قلبی

سیگار کشیدن باعث ایجاد بیماری های قلبی ای از قبیل فشار خون بالا، اختلال در چربی های خونی ، پرفشاری خون و در نهایت مرگ و میر بر اثر بسته شدن رگ های قلبی و اختلال در خون رسانی میشود.

ناباروری و مشکلات جنسی

استفاده از سیگار مضراتی را شامل است که یکی از آنها این است که ترکیبات دود سیگار از سدهای خونی موجود در بیضه عبور خواهند کرد و سلول های زایا را درگیر میکنند. به طور کلی عملیات تولید اسپرم سه ماه طول میکشدکه این موضوع توسط دود سیگار کندتر پیش خواهد رفت و ممکن است پس از دوره ای ضعیف تر انجام شود.

تاثیر دستگاه های آیکاس

در دستگاه های آیکاس به جای اینکه توتون و تنباکو سوخته شود فقط مورد حرارت لازم قرار میگیرد تا نیکوتین آن آزاد شود و در نتیجه دود این سیگار های الکترونیکی قطرانی صورت نمیگیرد و مواد شیمیای دیگری نمیسوزد. در نهایت استفاده از این سیگار مضررات سیگار را تا 95 درصد نسبت به سیگار های معمولی کاهش میدهد.

کلام نهایی:

همه افرادی که از سیگار استفاده میکنند چه کوتاه مدت و چه بلند مدت، این را میدانند که سیگار دارای ضرر های بسیاری زیادی میباشد. حتی اگر به این موضوع اعتقادی نداشته باشند پس از مدتی این مضررات را به راحتی میتوانند ببینند. این مضررات فقط مختص افرادی که از این سیگار های استفاده میکنند نیست و افرادی را که در معرض دود های دسته اول،دسته دوم و دسته سوم هم قرار میگیرند را هم درگیر خود میکند.

وبسایت ویسموک اینجاست تا یاری دهنده شما باشد. شما میتوانید با استفاده از وبسایت ویسموک به خرید سیگار های الکترونیکی یا اقلامی که در ترک سیگار یاری دهنده هستند و انواع مختلفی دارند اقدام کنید. ما در وبسایت ویسموک تمامی محصولات را با توجه به ضمانت های اضلی به شما ارائه میدهیم و از شما ضمانت استمرار در روند ترک سیگار را خواستار هستیم. ما با شماییم، خود را دوست داشته باشید و خود را از این عادت نا سالم رها کنید.

 

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.