مدت زمان خارج شدن نیکوتین از بدن

mahsa fooladi
19 اسفند, 1402
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
مدت زمان خارج شدن نیکوتین از بدن

یکی از مواردی که ذهن انسان‌ها را در روند ترک اعتیاد درگیر می‌کند این است که چه مدت زمان طول می‌کشد تا بدن و خون از نیکوتین پاک شود؟  قطعاً همه افرادی که اعتیاد و استفاده از مداوم از سیگار را تجربه کرده‌اند می‌دانند که در اصل آنها اعتیاد به استفاده از نیکوتین را پیدا کردند. نیکوتین باعث می‌شود که استفاده مداوم آنها از سیگار همچنان ادامه پیدا کند. اما نکته اصلی این است که چه مدت زمان طول می‌کشد تا بدن از نیکوتین پاک شود. چه مدت زمان طول می‌کشد تا عادت بدن به استفاده از نیکوتین از بین برود؟

ما در این مقاله قصد داریم از مدت زمان لازم برای پاک شدن بدن و خون از نیکوتین و همچنین مدت زمانی که شما می‌توانید تغییر عادت اعتیادی خود را داشته باشید صحبت کنیم.

 اول باید بدانیم که نیکوتین چیست؟

نیکوتین یک ماده شیمیایی موجود در تنباکو می‌باشد که بعد از سوختن آن و یا گرم شدن آن از تنباکو آزاد می‌شود و موجب اعتیاد خواهد شد. این ماده می‌تواند از راه‌هایی مانند استنشاق خوردن و یا حتی تماس پوستی وارد بدن شود. مصرف زیاد آن و اشباع شدن بدن به وسیله این ماده باعث مسمومیت و در نهایت منجر به مرگ خواهد شد. اما اصلی‌ترین مشکلی که در مورد نیکوتین وجود دارد این است که اعتیاد آور است.

نیکوتین چیست؟

تاثیر نیکوتین بر بدن چیست؟

قطعاً تا حدود بسیار زیادی از تاثیراتی که استفاده از سیگارها و یا نیکوتین بر بدن دارند چیزهایی شنیده ایم.

 تاثیر بر مغز:

زمانی که شما از نیکوتین استفاده می‌کنید میزان اندورفین شما در بدنتان افزایش می‌یابد. این امر موجب می‌شود دوپامینی که در مدارهای پاداش مغزی هستند افزایش پیدا کند. این فرایند باعث می‌شود که تاثیر نیکوتین بر مغز و احساس یادگیری به گونه‌ای باشد که از میل شما را به استفاده از این ماده بیشتر کند. پس می توان استفاده بیش از حد از این ماده قسمت‌هایی که مربوط به یادگیری کنترل استرس و یا کنترل بدن می‌باشد مختل می‌شود.

در نهایت احساس لذتی که در پس استفاده از نیکوتین و تاثیر آن ایجاد می‌شود باعث می‌شود که فرد به استفاده مجدد از آن اقدام کند. در نتیجه این موضوع به مرور زمان باعث می‌شود که استفاده افراد در طول روز خیلی بیشتر از گذشته باشد‌.

از جمله مضرات دیگری که استفاده از نیکوتین بر بدن وارد می‌کند این است که هنگام استفاده از این ماده و در نهایت ورود آن به خون باعث می‌شود که غدد فوق کلیوی آدرنالین بیشتری را ترشح کنند. این آدرنالین باعث می‌شود سیستم عصبی مرکزی تحریک شود که منجر به ضربان قلب بالا فشار خون بالا و تنفس سخت خواهد بود.

 چند روز پس از ترک اعتیاد نیکوتین از بدن خارج می‌شود؟

باید توجه داشته باشید که هنگام استفاده از سیگار نه تنها نیکوتین وارد بدن شما می‌شود بلکه کوتینین وارد بدن شما خواهد شد. در حالت عادی نیمه عمری این ماده دو ساعت می‌باشد اما نیمه عمر کوتینین  ۱۵ ساعت خواهد بود.

با توجه به تمامی این موارد می‌توان گفت که نیکوتین موجود در بدن و خون تا ۳ الی ۵ روز پس از آخرین سیگار از بین خواهد رفت. اما کوتینین مشتق شده مدت زمان بیشتری باقی می‌ماند. زیرا که فرایند تجزیه و دفع آن کندتر خواهد بود. فرایند تجزیه و تحلیل کوتینین ممکن است تا دو هفته هم طول بکشد. اما در نهایت فرد به حالت طبیعی خود باز می‌گردد. جالب است بدانید که در آزمایش‌هایی که برای اعتیاد انجام می‌شود میزان کوتینینی که در بدن وجود دارد اندازه‌گیری می‌شود زیرا که دارای ماندگاری بیشتری می‌باشد.

 چند روز پس از ترک اعتیاد نیکوتین از بدن خارج می‌شود؟

کوتینین

شاید برای شما سوال پیش بیاید که کوتینین از کجا وارد بدن ما می‌شود؟ چرا تا به حال در مورد آن صحبتی نشده است؟ زمانی که نیکوتین وارد بدن شما می‌شود آنزیم‌های کبدی شروع می‌کنند به متابولیزه کردن. نیکوتین یکی از مهم‌ترین آنزیم‌هایی که برای این عمل وجود دارد کوتینین نام دارد.  تقریباً ۷۰ الی ۸۰ درصد از نیکوتینی که در بدن ما وجود دارد پس از این فرایند به کوتینین تبدیل می‌شوند.

 عوامل موثر بر ماندگاری میزان نیکوتین و کوتینین در بدن؟

در حالت کلی باید بدانید که زمان حذف و دفع هر کدام از این مواد در بدن افراد کاملاً متفاوت است.

اگر شما فردی هستید که سیگار را به مدت زمان طولانی استفاده کرده‌اید باید بدانید که عملیات متابولیسم پوتینی در بدن شما کندتر اتفاق می‌افتد. از دیگر عواملی که می‌توان برای مدت زمان لازم دفع نیکوتین بررسی کرد باید به این موارد اشاره کرد:

 سن موثر بر ماندگاری نیکوتین

افرادی که بالای ۶۵ سال دارند دفع نیکوتین در بدن آنها بیشتر طول می‌کشد. در زنان دفع این ماده سریع‌تر از مردان اتفاق می‌افتد. اگر زنان باردار یا کسانی که استروژن مصرف می‌کنند در هنگام دفع باشند این فرایند برای آنها سریع‌تر انجام خواهد گرفت.

 سلامت بدن موثر بر ماندگاری نیکوتین

به طور کلی افرادی که دارای اختلالات کلیوی هستند نیکوتین در بدن آنها کندتر و با زمان بیشتری مورد متابولیسم قرار می‌گیرد.

 برند سیگار موثر بر ماندگاری این ماده

با توجه به تفاوت‌هایی که در برندهای مختلف سیگار وجود دارد میزان نیکوتین موجود در هر کدام از آنها می‌تواند متفاوت باشد. این موضوع در امر دفع نیکوتین از بدن تاثیرگذار است.

 

داروهای مصرفی موثر بر خروج نیکوتین از بدن

داروهایی که مصرف می‌کنید می‌تواند به طریق‌های مختلف بر روند دفع این ماده از بدن تاثیراتی را ایجاد کنند.

نیکوتین در چه مواردی وجود دارد؟

سیگار: در تمامی سیگارها با توجه به برندهای مختلف آنها میزان نیکوتین بسیار زیادی وجود دارد. اما باید توجه داشته باشید که سیگار برگ بیشترین میزان نیکوتین را دارد. زیرا که این سیگار در خود برگ تنباکو پیچیده می‌شود. در سیگارهای معمولی حدوداً ۹ میلی‌گرم نیکوتین وجود دارد. اما در سیگارهای برگ تقریباً ۱۰۰ الی ۴۰۰ میلی‌گرم نیکوتین وجود دارد.

 قلیان:</strong> این وسیله از درصد نیکوتین بسیار بالاتری برخوردار است. همچنین از نظر کیفیت هم می‌توان گفت که کیفیت توتون و تنباکویی که در قلیان استفاده می‌شود بسیار کمتر از کیتی است که در سیگارها استفاده می‌شود.

 پیپ‌ها: دود این محصولات از دود سیگار بسیار مضرتر است. چون دود پیپ یک دود قلیایی است. همچنین سطح تنباکویی که در پیپ وجود دارد بسیار بیشتر از سیگار است.

نیکوتین در چه مواردی وجود دارد؟

کلام نهایی

بررسی کردیم که عوارض استفاده از سیگار و مهمترین ماده آن موجود در بدن چه چیزهایی می‌تواند باشد و همچنین بررسی کردیم که تاثیراتی که نیکوتین موجود در بدن می‌تواند بر بدن ما داشته باشد و همچنین اثراتی که باعث ماندگاری وجود نیکوتین در بدن ما می‌شود چگونه خواهند بود.

بیان تمامی این موارد باعث می‌شود که افرادی که استفاده از سیگار را به طور مداوم دارند انجام می‌دهند به اینکه بهتر است روند ترک اعتیاد خود را شروع کنند فکر کنند، زیرا که با یک بررسی جزئی می‌توان متوجه این شد که استفاده از سیگار نه تنها برای خود فرد حتی برای اطرافیانی که در معرض دود سیگار وی قرار می‌گیرند مضر است و می‌تواند  مشکلات جبران ناپذیری را ایجاد کند.

 چگونه سیگار را ترک کنیم؟

روش‌های متفاوتی برای روند ترک اعتیاد وجود دارد که ممکن است افراد هر کدام از آنها را با توجه به علایق و نیازهای خود انتخاب کنند،  اما اصلی‌ترین دلیلی که برای انتخاب موارد و محصولات ترک اعتیاد مهم است این است که تا چه میزان ضرر کمتری دارند و چقدر می‌توانند سرعت بخش  در زمینه ترک اعتیاد شما باشند.  از جمله محصولاتی که شما می‌توانید برای روند ترک اعتیاد خود از آنها استفاده کنید سیگارهای الکترونیکی آیکاس، انواع ویپ‌ها و یا چسب‌های نیکوتین و یا سیگارهای قلمی و….. می‌باشد.

 محصولات ترک اعتیاد را از کجا تهیه کنیم؟

شما می‌توانید به صورت حضوری و آنلاین به تهیه و خریداری کردن محصولات ترک اعتیاد اقدام کنید. اگر به صورت حضوری برای خرید خود اقدام می‌کنید بهتر است از قبل اطلاعاتی را در مورد تشخیص دادن محصولات تقلبی از محصولات اصلی داشته باشید و  همچنین پیشنهاد ما به شما این است که بتوانید به نمایندگی‌های اصلی برای خرید  بروید.  اما اگر قصد دارید که خرید خود را به صورت آنلاین انجام دهید بهتر است که وب سایت‌های مرجع را برای خرید خود انتخاب کنید و همچنین از ضمانتی که برای اصل بودن محصول می‌دهند اطمینان کامل را داشته باشید.

 وب سایت ویسموک

شما می‌توانید تمامی محصولات مورد نیاز برای روند ترک اعتیاد خود را از جمله سیگارهای الکترونیکی آیکاس و انواع سیگارهای دیگر مانند ویپ‌ها و …. را از وب سایت ویسموک تهیه کنید.  ضمانت و کیفیت را از ما بخواهید.

 

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.