تاثیر سیگار بر دهان و دندان | عامل مخرب زیبایی

mahsa fooladi
24 بهمن, 1402
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
تاثیر سیگار بر دهان و دندان | عامل مخرب زیبایی

تاثیر سیگار بر دهان و دندان

تمامی افرادی که از سیگار استفاده می‌کنند و یا در معرض دود سیگار قرار دارند متوجه این هستند که این سیگار می‌تواند با دود خود باعث بیماری‌هایی از قبیل بیماری‌های قلبی ریوی و حتی بیماری‌های تنفسی و آسم بشود. اما این تمام ماجرا نیست استفاده از سیگار و در و قرار گرفتن در معرض دود سیگار می‌تواند عوارض دیگری هم داشته باشد؛ که یکی از عوارض آنها تاثیر منفی است که بر دندان‌ها و لثه می‌گذارد. در این مقاله تاثیر سیگار بر دهان و دندان را بررسی می کنیم.

استفاده از سیگار همیشه می‌تواند باعث بیماری‌های ایجاد بیماری‌های دهان و دندان بشود. شاید اگر کسی از شما بپرسد که سیگار کشیده چگونه می‌تواند باعث بیماری‌های دهان و دندان بشود و یا حتی بر سلامت دندان‌ها تاثیر منفی بگذارد، جوابی برای آن نداشته باشید. به طور کلی از دست مضراتی که سیگار می‌تواند بر بدن ما ایجاد کند باعث بدبو شدن دهان،  زرد رنگ شدن و تغییر رنگ بر دندان‌ها و همچنین سرطان دهان می‌شود.

 

تاثیر سیگار بر دهان و دندان

 

مضرات سیگار برای دندان

به صورت کلی باید توجه داشته باشید که تنباکو و توتون برای دندان‌ها اصلاً خوب نیست. این ضررها می‌تواند از جهات مختلفی باشد. زمانی که شما از سیگار استفاده می‌کنید این توانایی را که دهان می‌تواند با عفونت‌ها مقابله کنند را از دهان می‌گیرید. در نهایت دهان قابلیت مبارزه با عفونت‌ها را از دست می‌دهد. این موضوع باعث ایجاد پلاک‌ها و باکتری‌های زیادی می‌شود که در نهایت منجر به مشکلات سلامتی زیاد و همچنین زرد شدن دندان‌ها می‌شود.

توجه داشته باشید که اصلی‌ترین راه ورود مواد غذایی به بدن ما دهان است. اگر ما از سیگار استنشاق استفاده کنیم یا استنشاقی از دود آن داشته باشیم طبعاً تاثیرات منفی بر سلامت دهان ما خواهد داشت. سیگار فقط به روی ظاهر دندان تاثیر منفی نمی‌گذارد بلکه روی سلامت دهان نیز تاثیر منفی ایجاد می‌کند.

هنگامی که شما سیگار می‌کشید موادی مانند تار و نیکوتین از آن آزاد می‌شود، همه نیکوتین موجود در توتون و یا تنباکو وارد بدن شما نخواهد شد؛ بخش بیشتر آن از دود موجود در سیگار خارج می‌شود. وقتی شما سیگار می‌کشید مقدار زیادی از تار و تنباکو با وارد شدن به دهان ترک‌های موجود بر روی مینای دندان را به دام می‌اندازند.

زمانی که این اتفاق می‌افتد پاک کردن این موضوع می‌تواند سخت باشد. از آن جایی که بسیاری از افراد سلامت به سلامت دهان و دندان خود اهمیت نمی‌دهند؛ این موضوع به مرور زمان باعث ایجاد لکه‌هایی بر روی دندان می‌شود. پس از آن این لکه‌های دندانی و تجمع تارها باعث ایجاد لکه‌های زرد بر روی دندان می‌شود.  یکی دیگر از تاثیراتی که سیگار کشیدن بر دندان‌ها و دهان می‌گذارد از بین رفتن سرعت پروسه ترمیمی است.

 شاید بپرسید چگونه تاثیر سیگار بر دهان و دندان اتفاق می‌افتد؟

اکسیژن یکی از اصلی‌ترین موارد مورد نیاز برای پروسه‌های ترمیمی دهان و دندان است. این پروسه‌ها می‌تواند شامل کشیدن دندان و یا هر روند دیگری باشد؛ اما زمانی که شما از سیگار استفاده می‌کنید؛ توانایی دهان را برای جذب اکسیژن مورد نیاز از بین می‌برید. این موضوع باعث می‌شود که روندهای درمانی و ترمیمی دهان و لثه فرایند طولانی‌تری را داشته باشد.

اثرات سیگار بر لثه

در بسیاری از مواقع استفاده از سیگار برای افراد سیگاری منجر به این خواهد شد که بیماری التهاب لثه یا ژنوژیت را مبتلا شوند. در این بیماری زخم‌هایی بر روی لثه ایجاد می‌شود؛ که علت اصلی آن بافت‌های مرده در لثه است. سیگار یکی از علت‌های اصلی مرگ بافت‌های لثه می‌باشد.

در این حالت دندان‌ها باید به طور کامل کشیده شود و از دندان‌های مصنوعی استفاده شود. یکی دیگر از مواردی که باید در مورد آن بدانید این است که زمانی که شما سیگار را استفاده می‌کنید؛ گرمای بسیار زیادی به صورت غیر عادی وارد دهان شما خواهد شد. اگر پس از استفاده از سیگار  آب خنک بنوشید باعث ایجاد ترک‌هایی بر روی دندان‌های شما خواهد شد که علت اصلی آن اختلاف دما می‌باشد.

 

 شاید بپرسید چگونه تاثیر سیگار بر دهان و دندان اتفاق می‌افتد؟

 

بنابراین ترک‌هایی که ایجاد می‌شود موجودات ریز ذره بینی که باعث بیماری و ضایعات مجدد می‌شوند وارد این ترک‌ها می‌شوند. باعث از بین رفتن بافت‌های باقیمانده در دندان خواهند شد. در این حالت فقط کشیدن دندان است که می‌تواند کارساز باشد. توجه داشته باشید که تمامی این‌ها فقط بخشی از مضرات استفاده از سیگار می‌باشد.

با توجه به میانگینی که در سیستم‌های تحقیقاتی انجام گرفته شده می‌توان گفت که زنانی که سیگار می‌کشند؛ هر ۱۰ ساله ۲ الی ۳ دندان خود را از دست می‌دهند اما مردان  ۳ الی ۴ دندان را هر ۱۰ سال از دست خواهند داد. توجه داشته باشید که این موارد به صورت میانگین بیان شده و می‌تواند برای افراد مختلف فرق داشته باشد.

اثرات دیگر سیگار بر دندان‌ها

استفاده از سیگار و یا آدامس‌هایی که دارای نیکوتین هستند و تنباکو باعث می‌شود که ارتفاع لثه‌ها کمتر بشود و رنگ دندان‌ها تغییر کند. استفاده از سیگار و دخانیات باعث ایجاد رشد پلاک های میکروبی در دندان‌ها می‌شود که سرعت آنها بسیار زیاد خواهد بود.

در نتیجه استفاده از سیگار میزان ترشحی که بزاق باید انجام بدهد کاهش پیدا می‌کند و این موضوع باعث بوی بد دهان خواهد شد. در نتیجه تمامی این اتفاق‌ها می‌تواند ایجاد مشکلات اجتماعی را در بر داشته باشد.

بیماری‌های پوسیدگی دندان و جمع شدن جرم در همه افراد ممکن است ایجاد بشود زیرا که ما در معرض رژیم‌های غذایی حاوی قندهای بسیاری هستیم اما در افرادی که سیگار می‌کشند این موارد می‌تواند با سرعت بیشتری و به میزان بیشتری انجام شود. در افراد سیگاری بیماری‌های لثه و بافت آن جدی‌تر از جمع شدن جرم روی دندان‌ها است.

جلوگیری از تاثیر سیگار بر دهان و دندان

اگر از سیگار استفاده می‌کنید باید توجه داشته باشید که بیشتر از یک فردی که از سیگار استفاده نمی‌کند باید به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت بدهید. یعنی شما بیشتر از یک آدم عادی باید از مسواک و دهانشویه‌ استفاده کنید.

توجه داشته باشید که بیماری‌های دهان و دندان و لثه تنها بیماری‌هایی به علت استفاده از سیگار نیستند. سیگار کشیدن دارای مضرات بیشتر و جدی‌تر از این‌هاست؛ می‌تواند باعث سرطان ریه به بیماری‌های قلبی و تنفسی بشود که همین بیماری‌ها هم فقط بخشی از مضرات سیگار می‌باشد. سالانه افراد بسیار زیادی به علت استفاده از سیگار جان خود را از دست می‌دهند. همچنین افراد بسیار بیشتری جان خود را از دست می‌دهند؛ زیرا که در معرض دود سیگار قرار گرفته‌اند.

شاید شما تنها به این توجه کنید که مصرف سیگار می‌تواند بر سلامتی خودتان تاثیر داشته باشد؛ اما باید به شما عرض کنم که استفاده شما از سیگار بر سلامتی دیگران بیشتر از خود شما تاثیر خواهد گذاشت. پس بهترین زمان برای فکر کردن به ترک اعتیاد است.

 

جلوگیری از تاثیر سیگار بر دهان و دندان

 

روش‌های مختلف ترک اعتیاد و حذف تاثیر سیگار بر دهان و دندان

امروز روز برای ترک اعتیاد روش‌های بسیار مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید هر کدام از این روش‌ها را بررسی کنید و برای استفاده یکی از آنها تصمیم بگیرید. ما در یک مقاله به طور کامل راه‌های ترک اعتیاد را برای شما تهیه کرده‌ایم. شما می‌توانید با مطالعه این مقاله در وب سایت ویسموک انتخاب کنید که کدام روش می‌تواند برای شما موثرتر باشد.

یکی از بهترین روش‌ها برای ترک اعتیاد که می‌تواند یکی از موثرترین‌ها و سریع‌ترین روش‌ها باشد استفاده از سیگارهای الکترونیکی آیکاس است. شما عزیزان می‌توانید با استفاده از وب سایت ویسموک اقدام به خرید این دستگاه داشته باشید. در نهایت این دستگاه را با کیفیت عالی و ضمانت اصل دریافت کنید.

ضمانت وب سایت ویسموک به شما ارائه بهترین خدمات است و ضمانت شما به وب سایت ویسموک استمرار شما در ترک اعتیاد است.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.