مضرات دود سیگار برای اطرافیان | به اطرافیان خود اهمیت بدهید!

mahsa fooladi
16 بهمن, 1402
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
مضرات دود سیگار برای اطرافیان | به اطرافیان خود اهمیت بدهید!

دیگران میمرند تا ما سیگار بکشیم!

زمانی که شما مصرف سیگار را در برنامه روزانه خود به طور عادت قرار می‌دهید، باید توجه داشته باشید که دود ناشی از سیگار برای نه تنها برای شما بلکه برای اطرافیان شما مضر می‌باشد. شاید به این فکر کنید که زمانی که شما سیگار می‌کشید تمام دود آن وارد ریه شما خواهد شد؛ اما این طرز فکر اشتباه است و بخشی از آن وارد هوایی میشود که دیگران تنفس می‌کنند. در این مقاله ما در قصد داریم از مضرات دود سیگار برای اطرافیان صحبت کنیم.

به طور کلی سیگار کشیدن در فضاهای عمومی یک عمل ممنوع می‌باشد؛ اما کسانی که سیگاری هستند نمی‌توانند به طور کامل اطرافیان خود را از قرار گرفتن در معرض دود دست دوم سیگار حفظ کنند. این موضوع باعث می‌شود همان قدری که سیگار برایت را افراد سیگاری مضر است، برای افراد غیر سیگاری هم مضر باشد. شما با ترک عادت سیگار کشیدن می‌توانید تجربه یک زندگی سالم و طولانی مدت را هم برای خود و هم برای اطرافیان از بین ببرید.

 

دود دست دوم سیگار و مضرات دود سیگار برای اطرافیان

 

دود دست دوم سیگار و مضرات دود سیگار برای اطرافیان

دود دست دوم نام دودی می‌باشد که در اطراف افراد سیگاری مورد استنشاق اطرافیان قرار می‌گیرد. این دود همان اضافه دودی است که وارد ریه فرد سیگاری نشده و از سیگار خارج می‌شود. بهتر است بدانید زمانی که در اثر سوختن کاغذ اطراف سیگار توتون و تنباکوی موجود در سیگار می‌سوزد، تنها نیکوتین آن نیست که آزاد می‌شود؛ مواد مضر دیگری در تنباکو و توتون سیگار وجود دارد که به همراه سوختن این مواد مضر نیز آزاد می‌شوند. به طور کلی این دود می‌تواند از سیگار معمولی، سیگار برگ و یا پیپ به وجود بیاید.

مضرات سوختن تنباکو

باید توجه داشته باشید که سوختن تنباکو مساویست با ۴۰۰۰ ترکیب شیمیایی آزاد شده که تقریباً ۲۵۰ نوع از این ترکیبات بیماری زا هستند. شاید فکر کنید که همان اندازه که شما شما به عنوان یک فرد سیگاری در معرض خطر هستید دیگران هم به همان اندازه در معرض خطر خواهند بود؛ اما مسئله این است که این طرز فکر کاملاً اشتباه است. افرادی که سیگار را استفاده نمی‌کنند خیلی بیشتر در معرض خطر بیماری‌های ناشی از دود سیگار قرار می‌گیرند. اگر بخواهیم به صورت علمی بررسی کنیم باید بگوییم که دود دست دوم سیگار حاوی بیش از ۷ هزار ماده شیمیایی می‌باشد؛ که  تعداد زیادی از آن بیماری‌ها هستند و ۷۰ درصد آن ممکن است موجب سرطان شود.

باید توجه داشته باشید که سالانه افراد بسیار زیادی به علت قرار گرفتن در معرض دود سیگار با این با اینکه سیگاری نبودند جان خود را از دست داده‌اند. به طور کلی نمی‌توان پیش بینی کرد که چه مقدار قرار گرفتن در معرض دود دست دوم سیگار می‌تواند برای ما خطرناک باشد زیرا که دود سیگار دارای محرک‌های کشنده، سموم و مواد سرطان زا می‌باشد.

 

تاثیر استفاده از تهویه بر مضرات دود سیگار برای اطرافیان

 

تاثیر استفاده از تهویه بر مضرات دود سیگار برای اطرافیان

شاید فکر کنید که اگر از تهویه‌های هوا استفاده کنید و یا با باز کردن پنجره و دور بودن از افراد سیگاری می‌توانید از قرار گرفتن در معرض دود دست دوم سیگار جلوگیری کنید؛ باید بگویم که این یک طرز تفکر غلط می‌باشد. شاید بتوانید خود را از قرار گرفتن در معرض دود دست دوم سیگار حفظ کنید. اما نمی‌توانید خود را از قرار گرفتن در معرض دود دست سوم سیگار حفظ کنید.

دود دست سوم سیگار

باقیمانده دودی که بر سطوح مختلف قرار دارد به دود دست سوم سیگار معروف است. این یعنی باقیمانده دود اولیه و ثانویه سیگار بر سطوح مختلف.

میزان تاثیرپذیری شما از خطرات دود سیگار بستگی به عوامل مختلفی دارد. قطعاً  خطرات منفی دود سیگار بر افراد بر زنان باردار و یا افرادی که دارای بیماری‌های ریوی و قلبی هستند، بیشتر خواهد بود. اما باید توجه داشته باشید افرادی که به طور مستمر در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند می‌توانند دچار بیماری‌های ریه بیماری‌های قلبی و یا بیماری‌های تنفسی شوند.

این همه ماجرا نیست…..

وقت آن رسیده از اثرات منفی یه مقدار کلی تر صحبت کنیم.

دود دست دوم سیگار می‌تواند باعث بروز سرطان ریه یا انواع مختلف دیگری از سرطان شود. این حتی باعث آمفیزم( اختلالی که باعث از بین رفتن بخش ارتجاعی ریه و دیواره کیسه های هوایی میشود) و به خطر افتادن سلامت قلب هم خواهد شد.

چگونه دود سیگار باعث سکته میشود؟

دود سیگار باعث چسبندگی خون می‌شود که در نهایت با افزایش کلسترول و لیبو پروتئین کم چگالی همراه خواهد بود. این موضوع به پوشش رگ‌های خونی صدمه می‌زند و باعث ایجاد سکته مغزی و یا سکته قلبی میشود.

 

تاثیر دود سیگار بر کودکان

 

تاثیر دود سیگار بر کودکان

با توجه به اینکه کودکان دارای نرخ رشد بالاتری هستند خطر قرار گرفتن در معرض دود سیگار برای آن ها بیشتر خواهد بود. از اصلی‌ترین تاثیرات منفی که دود سیگار می‌تواند بر کودکان داشته باشد می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • سندروم مرگ ناگهانی نوزاد
  •  عفونت‌های تنفسی
  • عفونت گوش
  • سرفه‌های مزمن
  • حملات شدید آسم

 عوارض دود سیگار برای زنان باردار

استنشاق دود سیگار و یا حتی مصرف دود سیگار در دوران بارداری باعث می‌شود که رشد جنین به خطر بیفتد؛ در نهایت ممکن است باعث زایمان زودرس شود.

از موارد دیگری که دو استنشاق دود سیگار در دوران بارداری ایجاد می‌کنند می‌توان به مشکل کم وزنی جنین، ناتوانی ذهنی، سندروم مرگ ناگهانی نوزاد، اختلالات کم توجهی و بیش فعالی و یا مشکل یادگیری اشاره کرد.

رابطه دود سیگار و قلب چگونه است؟

قرار گرفتن در معرض دود دست دوم سیگار سریعاً روی سیستم قلبی و عروقی تاثیر می‌گذارد. به علاوه موجب بروز بیماری‌های  قلبی و عروقی می‌شود که در نهایت منجر به سکته قلبی خواهد شد.

گاهاً واکنش قلب به قرار گرفتن در مجاورت دود سیگار ممکن است سریعتر از سکته قلبی باشد و با حمله‌های قلبی متعدد خود را نشان دهد. از اختلالاتی که در عملکرد قلب و سیستم خون رسانی ایجاد می‌شود غافل نشوید.

 

رابطه دود سیگار و قلب چگونه است؟

 

چگونه خود و دیگران را نجات دهیم؟

بهترین اقدامی که شما برای نجات خود و دیگران می‌توانید انجام دهید، انجام هرچه سریع‌تر فرایند ترک سیگار است. راه‌های مختلفی برای ترک سیگار وجود دارد که یکی از آنها استفاده از سیگارهای الکترونیکی است. انواع مختلفی از سیگارهای الکترونیکی وجود دارد که می‌تواند در روند ترک اعتیاد به شما کمک کند؛ اما بهترین آنها می‌تواند سیگار الکترونیکی آیکاس باشد. زیرا که به جای دود و به جای دود بخار تولید خواهد کرد؛ که میزان مضر بودن آن تقریباً ۹۵ درصد از سیگار معمولی کمتر است.

شما می‌توانید با استفاده از وب سایت ویسموک بهترین نوع از سیگارهای الکترونیکی آیکاس را تهیه کنید و در روند ترک اعتیاد خود قدم موثری بردارید. ما در وبسایت ویسموک ضامن سلامت شما خواهیم بود و از شما ضمانت استمرار در ترک سیگار را خواستاریم.

چرا سیگار آیکاس؟

زیرا که در اثر گرم کردن تنباکو فقط نیکوتین آن را ازاد میکند و به جای دود بخار تولید میکند. اما در نهایت به شما تجربه سیگار کشیدنی را میدهد که خطر کمتری دارد. ما در یک مقاله کامل از سیگار الکترونیکی آیکاس صحبت کردیم که میتوانید آن را در وبلاگ ما مطالعه کنید.

کلام پایانی

خواندن این محتوا با موضوع مضرات دود سیگار برای اطرافیان ممکن است دو معنا داشته باشد. یا اینکه شما در معرض دود سیگار قرار دارید یا اینکه شما فردی هستید که دیگران را در معرض دود سیگار قرار می‌دهد. اگر از دسته اول این افراد هستید، بهتر است که هرچه سریع‌تر خود را از قرار گرفتن در معرض دود سیگار نجات دهید. اما اگر از دسته دوم هستید، بهتر است دیگران را از قرار گرفتن در معرض دود سیگار نجات دهید. یادتان باشد قرار نیست دیگران به خاطر دود سیگار شما جان خود را از دست بدهند.

هیچ وقت برای نجات زندگی خود و دیگران تاخیر نکنید. ما در کنار شما هستیم.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.